Master of Engineering in Software
Engineering
Simon John Beaven
Jamie Burns
Stefan Helmchen
Robert David Nightingale
Sahdia Perwez
Anjum Sajjad
Master of Science in Business Computing
Muhammad Nadeem
Master of Science in Computing
Abid Bashir
Helen Dyer
Master of Science in Information Systems
Mudassir Hussain
Benjamin James Rowlands
Master of Science in Internet and
Enterprise Systems
Pankaj Arora
Master of Science in Internet Application Development
Panayiotis Hadjipanayis
Maroof Shaffi
Master of Science in Software
Development (North College, Thessaloniki)
Nikolaos Ioannis Gerakidis
Ioannis Giannotas
Alexandros Georgios Minopoulos
Charalampos Christos Nalmpantis
Postgraduate Diploma in Business
Computing
Srikanth Endla
Hemanth Kumar Yennu Naresh
Postgraduate Diploma in Computing
Bhavani Shanker Nemani Naga Venkata
Postgraduate Diploma in Information
Systems
Andrew Michael Hayes
Hitesh Parikh
Vipulchandra Shantilal Patel
Postgraduate Diploma in Interactive
Multimedia Production
Lesley Valentine
Postgraduate Diploma in Software
Development (North College,
Thessaloniki)
Konstantinos Savvas Theopoulos
Postgraduate Certificate in Business
Computing
Agnel Satchidananda Francis
Postgraduate Certificate in Information Systems (North College, Thessaloniki)
Theodoros Alexandros Granis
Georgios Nikolaos Soumelidis
Postgraduate Certificate in Internet and Enterprise Systems
Maqsud Mohammad
Bachelor of Arts with Honours in Business Information Technology
James Anthony Butterworth
Usman Ilyas
Bachelor of Arts with Honours in
Computer Games Design
Qasim Umar Ahmed
James William Barrett
Joseph Bushell
John Hendry
Sam Horton
Charles Libor
Christopher Daniel Mitchell-Taylor
Tom Phillips
Daniel Rigate
Ben Russell
Michael Phillip Simkins
Robert Simpson
John Sladden
Neil Wilson
Bachelor of Arts with Honours in
Computing in Business
Andrew David Bairstow
Amy Jane Beckett
Richard Buchan Charnley
Magdalena Cichocka
Holly Crossley
Gulshan Hussain
Sarah Kidd
Ian Michael Lamb
Stephen Lee
Andrea Lynne Martin
Jessica Morrell
James Andrew Stringer
Joanne Thornton
Adam Peter Woroniak
Yasmin Zaman
Bachelor of Arts with Honours in
Interactive Multimedia
Adam Gerard Binnersley
Lee James Birtwistle
Jonathan Samuel Bottone
Joseph Michael Burke
Luke Glenn Cranfield
Paul Stephen Donlon
Michael Francis
Mark Kenneth Freeman
Sara Haley
Philip Colin Hesketh
Daniel Ibbitson
Danielle Clare Mason
Paul Derrick McGovern
James Scott McKerchar
Max Stanworth
Jason Wan
David Jonathan Young
Bachelor of Arts with Honours in
Multimedia Studies
Thomas Sinclair
Bachelor of Arts in Computer Games
Design
Ben Smith
Bachelor of Arts in Computing in Business
Zahid Anwar
Martin David Asling
Shakeel Bhuta
Sandeep Singh Sond
Anisa Valli
Bachelor of Science with Honours in
Business Computing with Multimedia
Darren Peter Heywood
Ammara Ijaz
Rizwan Ismail
Mohammed Uwais Munshi
Jatinder Sidhu
Hannah Smith
Bachelor of Science with Honours in
Business Computing with Software
Development
Derek Bloomfield
Clemence Mufandaidza
Anthony Samrai
Bachelor of Science with Honours in
Combined Studies (Business Computing and Multimedia)
Rhys Gapper
Shahzad Khan
Michael Robert Hamilton Smith
Bachelor of Science with Honours in
Computer Games Programming
Adam Christopher Bartkow
Peter Bottomley
Craig Gerald Burgess
Andrew Chooah
Samuel John William Clark
Robert Ian Fodden
Christopher Hardwick
Mark Hinchcliffe
Thomas James Mejias Stott
Michael Short
Aaron Compton Stanley
Stephen Philip Wood
Bachelor of Science with Honours in
Computing
Michael Thomas O'Connell
Bachelor of Science with Honours in
Computing (North College, Thessaloniki)
Panayiotis Trisilios Savva
Bachelor of Science with Honours in
Computing and Internet Systems (NCC Harel Mallac Training Institute, Mauritius)
Shameen Chundoo
Naheedkhan Jadhakhan
Gevin Jogi
Mohammad Asif Jeelany Lowtun
Mohammad Ajmal Cassim Purahoo
Muhammad Ikhlass Wardally
Bachelor of Science with Honours in
Computing and Internet Systems (Institute
of Advanced Technology, Kenya)
Margaret Gichuru
Sameer Salim Jiva
Charles Juma
John Maina Kamau
Catherine Wanjiru Kariuki
Elizabeth Mwende Kiawa
Immaculate Wamaitha Kirono
Gerald Langiri Rizzia
Purity Loise Makeri
Phylis Juliet Mboya
Iyona Mshai Mganga
Sarah Muthoni Mitambo Murungi
Sakina Abdulhamid Mithwani
James Muendo
Michael Njeri Mwaura
Jack Ogingo Odera
Bachelor of Science with Honours in
Computing and Internet Systems (London Universal College)
Shibbir Ahmad
Raphael Chibueze Ani
Mohammud Shaad Auhammud
Muhammad Bilal Ali Gabol
Yoshiko Iwaki
Olufunso Oluyemi
Bachelor of Science with Honours in
Computing Science
Mark Duckitt
John Daniel Harrison
Saiqa Khan
Chi Goc Voong
Richard Lee Walton
Bachelor of Science with Honours in
Computing Studies
Robert William Evans
Przemyslaw Pawel Jurczak
Khurshid Munir
Peter Myers
Bachelor of Science with Honours in
E-Commerce and Multimedia
Imran Mahmood
Matthew Redford
Bachelor of Science with Honours in
Information and Communication
Technology
Daniel James Fozard
Stacey Louise West
Bachelor of Science with Honours in
Multimedia Computing
Lynsey Anne Cameron
Martin John Curley
Anish Mistry
Bachelor of Science with Honours in
Multimedia Computing
Adam Waterfield
Bachelor of Science with Honours in
Secure and Forensic Computing
Zahid Hussain Ali
Adrian Barnes
Tim Peter Butters
Bachelor of Science with Honours in
Software Development
Farhad Ibne Farooq Akhand
Philip William Evans
Andrew Ian Sparks
Robert Michael Weeks
Ailun Yi
Bachelor of Science with Honours in
Software Development with Multimedia
Daniel Lee Hudson
Andrew McVeigh
Bachelor of Science in Computer Studies
Edward Wohlman
Bachelor of Science in Computing and
Internet Systems (NCC Harel Mallac
Training Institute Mauritius)
Aleea Fahmeen Nabeebux
Bachelor of Science in Computing Studies
Mohammad Waseem Ahmed
Bachelor of Science in Multimedia
Computing
Laura Knowles
Bachelor of Science in Combined Studies (Multimedia)
John Spink
Bachelor of Science in Technology Studies: Multimedia Technology
Imran Ismail
Faizal Lambat
Simon Mackness-Pettit
Zhen Xing Yang
Foundation Degree in Computing
David Christopher Ellam
Foundation Degree in Computer and
Network Administration
Umar Dean
James Robert Forgham
Wayne Jackson
Muhammad Rizwan
Aiden Vaines
Matthew Williams
Foundation Degree in Computer Games Technology
Martin John Baker
John Peter Brumby
Dale Stephen Rea-Taylor
Nathan Andrew Smith
Ryan Smith
Diploma of Higher Education in Business Computing with Software Development
Phillip David Kenny
Diploma of Higher Education in Combined Studies (Business Computing and
Multimedia)
Shafaq Aziz
James Robert White
Diploma of Higher Education in Computing (North College, Thessaloniki)
Stylianos Panagiotis Kyriakidis
Diploma of Higher Education in
Computing and Business Analysis
Aftab Aleem Anwar
Diploma of Higher Education in
Interactive Multimedia
Zahir Dastgir
Varinder Singh
Diploma of Higher Education in
Technology Studies: Multimedia
Technology
Aisma Choudry
Callum Murray
Certificate of Higher Education in
Combined Studies (Business Computing)
Mark Edgar Harding
Certificate of Higher Education in
Computer Games Programming
David Flowerday
Certificate of Higher Education in
Computing
Farbess Hussain
Waqas Ali Mahmood
Certificate of Higher Education in
Computing (North College, Thessaloniki)
Vasileios Dimitrios Kanonidis
Certificate of Higher Education in
Technology Studies: Multimedia
Technology
Ashley Ryan Bennett
Higher National Diploma in Combined
Studies (Business Computing)
Mohammed Imran Rafiq
Higher National Diploma in Information
and Communication Technology
Aleem Hussain
Richard Stephen Presley
Matthew Warburton
Higher National Diploma in Multimedia
Jonathan Kershaw
Higher National Diploma in Software
Engineering
David Philip Hallett
Higher National Certificate in Computer Studies
Neil Lawrence Savage
Prizes
Best Overall Performance on a
Postgraduate Course
Ben Rowlands
Next Level Design Award for the Best
Overall Performance on the Final Year of
a Digital Media Course
Paul McGovern
Andy Hill Memorial Prize for the Best
Overall Performance on the Final Year
of a Computing and Information Systems Course
Simon Beaven
Best Overall Performance on the Final Year Project of a Digital Media Course
Peter Bottomley
Best Overall Performance on the Final Year Project of a Computing and Information Systems Course
Zahid Ali