HUDDERSFIELD'S second team moved up to third place in Division I of the Yorkshire Veterans Table Tennis League with a superb 8-2 win over Bradford III.

Playing at their Lockwood home venue of Kingsmith Engineering, Ken Burgess, Bob Sanderson and Phil Schofield dominated their opponents to gain a comfortable win.

Burgess was the player to remain unbeaten. He was pushed to a fourth game in his first set with George Bak but once into his stride he beat Mick Holt and Mick Kosmowsky in three.

Sanderson and Schofield both won two, with the former needing five games to beat Kosmowsky but Schofield was unlucky to lose to the same player in five.

Burgess beat George Bak 8-11 11-9 11-8 11-8, beat Mick Holt 11-5 11-4 11-9, beat Kosmowsky 11-8 14-12 11-6.

Sanderson lost to Bak 8-11 11-7 5-11 10-12, beat Holt 11-9 11-9 11-8, beat Kosmowsky 11-3 11-4 10-12 10-12, 11-4.

Schofield beat Bak 11-4 11-2 9-11 10-12 11-9, beat Holt 11-6 11-2 7-11 11-7, lost to Kosmowsky 11-7 11-6 18-20 6-11 9-11.

Schofield and Sanderson beat Bak and Kosmowsky 11-8 11-8 9-11 11-9.

Latest results in the Huddersfield League are:

division i

Newsome SC A 6 (Drain, Wood 2, Adams 2) Woodfield Park A 4 (Skarz, Pugh 3).

Kingsmith Eng A 9 (Vojtech 2, Burgess 3, Dunne 3) Lockwood Con A 1 (Stead).

Kingsmith Eng B 7 (Ali 3, Vojtech 3) Lockwood Con A 3 (Stead, Sanderson, Taylor).

division ii

Golcar Lib A 7 (Auty 2, Birch 3, Crosby) Marsh Con A 3 (G Normanton 2, Bailes).

Netherton A 5 (Blyth 2, Facey, Krischke 2) Scissett WMC A 5 (Morley 3, Heywood).

David Brown Spts 3 (Taylor 3) Peel Walker A 7 (Connolly 2, Crooks 2, Hirst 2).

Weir Valves 8 (Manby 3, Karmasyn, Hanson 3) Peel Walker A 2 (Hirst, Crooks).

divisions iii a and b

Lockwood Con D 9 (Walsh (Jnr) 2, Conneely 3, Walsh (Snr) 3) Brook Manor C 1 (Crowther).

BT 7 (Earnshaw, D Reddy 3, Rothwell 3) Marsh Con D 3 (Dunn, Martin).

Marsh Con C 4 (Borcic, Kershaw, Taylor 2) Peel Walker B 6 (M Hodson 2, Hirst 3).

Lockwood Con C 6 (Kerr 2, Cockayne 3) Kingsmith Eng C 4 (Cook, Gledhall 2, Beresford).

Newsome SC C 1 (Gohir) Kingsmith Eng C 9 (Gleadall 3, Cook 3, Beresford 2).

Newsome SC B 6 (Vaughan (Jnr), Vaughan (Snr), Johnson 3) Scissett WMC B 4 (Napier 2, Lindley 2).

Kingsmith Eng C 4 (Cook, Beresford, Gleadall 2) Newsome SC B 6 (Johnson 3, John Vaughan 2).