How we use Cookies

Bowling Fixtures

APRIL: Sat 13 – Yorkshire/Hutchinson Cups qualifying round; Sat 20 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sat 27 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 28 – Spring Handicap Prelim.

APRIL: Sat 13 – Yorkshire/Hutchinson Cups qualifying round; Sat 20 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sat 27 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 28 – Spring Handicap Prelim.

MAY: Fri 3 – Vets Inter District v Halifax; Sat 4 – Yorkshire/Henry Taylor/Hutchinson/Radley Cups First Round; Sun 5 – Yorkshire v South Yorkshire; Sat 11 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 12 – Spring Handicap Final Yorkshire Juniors v Cumbria; Fri 17 – Vets Inter District v Bradford; Sat 18 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 19 – The Jack Burgin Trophy Prelim; Sat 25 – Yorkshire Merit District Round; Sun 26 – The Jack Burgin Trophy Final Yorkshire Junior Merit; Mon 27 – Yorkshire Merit Final; Fri 31 – Vets Inter District v West Riding.

JUNE: Sat 1 – Yorkshire/Henry Taylor/Hutchinson/Radley Cups Second Round; Sun 2 – Yorkshire v Potteries; Sat 8 – Huddersfield Merit Prelim; Sun 9 – Paul Sigsworth Celebration Trophy Yorkshire Juniors v Lancashire; Fri 14 – Summer Handicap Prelim Vets Inter District v Castleford; Sat 15 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 16 – Huddersfield Merit Final Yorkshire Boys Merit; Sat 22 – Slawit & Golcar Huddersfield League Yorkshire/Henry Taylor/Hutchinson/Radley Cups Third Round; Sun 23 – Summer Handicap Final Huddersfield boys Merit (10.00); Fri 28 – Vets Inter District v Leeds; Sat 29 – Meltham Cup Pairs Prelim; Sun 30 – Meltham Cup Pairs Final.

JULY: Wed 3 – J & J Isherwood Veterans Final; Sat 6 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 7 – Yorkshire v Cumbria; Thur 11 – BCGBA Veterans Team Championship; Fri 12 – Vets Inter District v Wakefield; Sat 13 – Slawit & Golcar Huddersfield League Yorkshire/Henry Taylor/Hutchinson/Radley Cups Fourth Round; Sun 14 – Yorkshire Juniors v South Yorkshire; Sat 20 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Fri 26 – Vets Inter District v Skipton; Sat 27 – Slawit & Golcar Huddersfield League (Beaumont Cup only) BCGBA Merit; Sun 28 – Yorkshire Inter-District (in Leeds).

AUGUST: Sat 3 – Slawit & Golcar Huddersfield League Yorkshire/Henry Taylor/Hutchinson/Readley Cups Semi-Finals; Sun 4 – County Semi-Finals Huddersfield Junior Merit (10.00); Sat 10 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 11 – Junior County Semi-Finals; Sat 17 – Slawit & Golcar Huddersfield League BCGBA Junior Merit Final at Netherton Con; Sun 18 – Henry Taylor Cup Final; Fri 23 – Cockcroft Handicap District Round; Sat 24 – A & S Hirst 4 Man Team KO Prelim; Sun 25 – Yorkshire Cup Final; Fri 30 – Autumn Handicap Prelim; Sat 31 – Slawit & Golcar Huddersfield League.

SEPTEMBER: Sun 1 – County Final; Sat 7 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 8 – A & S Hirst 4 Man Team KO Final Junior County Final; Sat 14 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 15 – Hutchinson & Radley Cup Finals; Sat 21 – Slawit & Golcar Huddersfield League; Sun 22 – Autumn Handicap Final; Sat 28 – Slawit & Golcar Huddersfield League Champion of Champions (Blackpool); Sun 29 – Cockroft Final; Mon 30 – Triples Prelim.

OCTOBER: Tue 1 – Triples Prelim; Wed 2 – Triples Prelim; Thur 3 – Triples Prelim; Sat 5 – Triples Final and League Play-Offs (if required); Sun 6 – League Play-Offs (if required) and Huddersfield Champion of Champions.

 

Journalists

Doug Thomson
Huddersfield Town correspondent
Chris Roberts
Huddersfield Giants correspondent
Louise Cooper
Crime correspondent
Nick Lavigueur
Health Correspondent
Joanne Douglas
Local Government Correspondent
Linda Whitwam
Education Correspondent
Henryk Zientek
Business Correspondent
Val Javin
Features Editor
Martin Shaw
Mirfield Correspondent