Bowls: Aileen Vickers and Joyce Carroll win Ladies Afternoon League Drawn Doubles final

OUTLANE’S Aileen Vickers and Longwood’s Joyce Carroll won the Ladies Afternoon League Drawn Doubles final.

OUTLANE’S Aileen Vickers and Longwood’s Joyce Carroll won the Ladies Afternoon League Drawn Doubles final.

In the decider at Milnsbridge BC, they beat Vicky Holroyd of Primrose Hill and Christine Wilkinson of Canalside 21-18.

The winners opened up an early 10-5 lead in the final and extended it to what looked like a commanding 16-9.

But Holroyd and Wilkinson fought back with an excellent run of nine to lead 18-16 and all was set for a thrilling finale.

So it proved, with Vickers and Carroll running out with five to take the title.

First round – P Hopkins (Canalside) and S Diamond (Golcar Lib) 7 E Bell (New Mill) and W Wilson (Marsh Utd) 21, B Thewlis (Almondbury BC) and S Gibson (Meltham) 14 A Vickers (Outlane) and J Carroll (Longwood) 21, V Holroyd (Primrose Hill) and C Wilkinson (Canalside) 21 B Toon (Waterloo) and J Bray (Brockholes) 11, L Gledhill (Marsh U) and S Bruce (Longwood) 17 E Hirst (Almondbury BC) and S Dillingham (Linthwaite Hall) 21.

Semi-finals – Bell and Wilson 15 Vickers and Carroll 21, Holroyd and Wilkinson 21 Hirst and Dillingham 10.

Final – Vickers and Carroll 21 Holroyd and Wilkinson 18.

Graeme Wilson (Audenshaw) took the £1,000 first prize in the Brighouse Classic sponsored by Naylor Wintersgill (Chartered Accountants), beating Sheffield's Chris Hill 21-13 in the final.

Wilson beat Andrew Cairns to nine in his semi-final while Hill beat Paul Dudley 21-8.

Full scores – Jack Hargreaves (Hyde) 8 Graeme Wilson (Audenshaw) 21, Darren Griffiths (Chadderton) 14 Ian Booth (Halifax) 21, Richard Jackson (Sheffield) 10 Andrew Cairns (Rossendale) 21, John Reilly (Barrow) 21 Dean Ferris (Stoke) 12, Andy Buckley (Chadderton) 20 Paul Dudley (Whitefield) 21, Andrew Spragg (Chesterfield) 18 John Bailey (Gwynneth) 21, Chris Hill (Sheffield) 21 Gerwyn Davies (Wrexham) 17, Craig Gant (Huddersfield) 12 Nick Hughes (Wrexham) 21.

Quarter-finals – Wilson 21 Booth 14, Cairns 21 Reilly 11, Dudley 21 Bailey 19, Hill 21 Hughes 17.

Semi-finals – Wilson 21 Cairns 9, Dudley 8 Hill 21.

Final – Graeme Wilson 21 Craig Hill 13.

The final of the Crosland Moor Floodlit Open Competition is tomorrow (7.30) with a £200 first prize sponsored by Park Road Fisheries and Richard Sullivan.

Draw: Dave Fox v Wayne Dews, Ashley Tattersley v Danny Beeby, Mark Wood v Ian Briggs, Ray Whitwam v Scott Fisher.

 
comments powered by Disqus

Journalists

Doug Thomson
Huddersfield Town correspondent
Chris Roberts
Huddersfield Giants correspondent
Louise Cooper
Crime correspondent
Nick Lavigueur
Health Correspondent
Joanne Douglas
Local Government Correspondent
Linda Whitwam
Education Correspondent
Henryk Zientek
Business Correspondent
Val Javin
Features Editor
Martin Shaw
Mirfield Correspondent