COMPETITORS and organisers were delighted with the new venue for Pole Moor Riding Club’s annual show – at Hey Lane, Scammonden – on Sunday September 13.

Stuart Gledhill, the landlord of the Jack O’Mitre, allowed the club to use his fields and also put on a hog roast and piles of sandwiches to feed the many competitors, judges, stewards and spectators at the seventh annual event.

Competitors from as far away as Oldham competed for the rosettes and superb trophies. All photographs were taken by John Bradley.


Really Novice Jumping: 1 Anna Shaw (Pixi), 2 Leanne Hey (Candy), 3 Megan Falck (Jasper), 4 Melissa Falck (Bracken), 5 Lauren Stopford (Thistledown Balmoral Boy), 6 Sam Shaw (Holly).

Novice Pony Jumping: 1 Fern Philips (Stepping High 13), 2 Alice Watson (D D), 3 Jane Arthur (Dancer), 4 Bethany Thwaite (Smokey Jo’s Irish Dancer), 5 Shauna McNamara (Daisy), 6 Jodie Morris (Molly).

Novice Horse Jumping: 1 Amber Robertshaw (George’s Pride), 2 Diane Scott (Teddy Edward), 3 Keith Senior (The Thatcher), 4 Jenny Turner (Whisper), 5 Danni Thompson (Esponita).

Intermediate Jumping: 1 Jessica Walker (Merlin), 2 Leander Bucci (Jade), 3 Louise King (Little Lady),4 Courtney Lynch (Binkki), 5 Emily Eastwood (James Brown), 6 Frances Dawson (Boss Boy).

Open Jumping: 1 Louise King (Little Lady), 2 Frances Dawson (Woodland Dancer), 3 Jessica Walker (Merlin), 4 Natalie Walsh (?), 5 Jess Perrin (Sambuka Rebellious).

Chase Me Charlie: 1 Louise King (Little Lady), 2 Jessica Walker (Merlin), 3 Courtney Lynch (Binkki), 4 Alice Watson (D D), 5 Alice Redman (Ted), 6 Katie Holmes (Jess).

Novice Working Hunter Pony: 1 Bethany Thwaite (Smokey Jo's Irish Dancer), 2 Laura Nicholson (James), 3 Anna Roberts (Bonita), 4 Zoe Marsden (Ellington Flying Lady), 5 Jess Perrin (Sambuka Rebellious), 6 Sam Mullins (Sparkly Barclay).

Novice Working Hunter Horse: 1 Danni Thompson (Esponita), 2 Elaine Wharton (Snoopy), 3 Amber Robertshaw (George’s Pride), 4 Charlie Holmes (Mr Murdoch).

Open Working Hunter Pony: 1 Frances Dawson (Boss Boy), 2 Alice Redman (Ted), 3 Sidonie Dawson (Bella).

Open Working Hunter Horse: 1 Morgan Griffiths (Joe), 2 Frances Dawson (Woodland Dancer), 3 Charlie Holmes (Mr Murdoch).

Mountain and Moorland Working Hunter Pony: 1 Gemma Booth (Eddie), 2 Emily Eastwood (James Brown).

Tack and Turnout: 1 Alison Rowell (Danny), 2 Bethany Thwaite (Smokey Jo’s Irish Dancer), 3 Daniella Hnatiw (Warleigh Rosett, 4 Rebecca Rowell (Ben), 5 Libby Whiteley (Cluedo), 6 Daisy Green (Nutmeg).

Junior Novice Equitation: 1 Luisa Rayner-Hey (Irish Jig 2), 2 Daisy Green (Nutmeg), 3 Mollie Hardiman (Roecliffe Kiwi), 4 Georgia Boland-Quinn (Oliver Twist), 5 Libby Whiteley (Cluedo), 6 Sam Shaw (Holly).

Senior Novice Equitation: 1 Rebecca Apsin (Caprice), 2 Sandra Craven (Oakey), 3 Joanna Shipp (Chevet Welsh Warrior).

Junior Open Equitation: 1 Bethany Thwaite (Smokey Jo’s Irish Dancer), 2 Leanne Hey (Candy), 3 Emily Wright (Kanzy), 4 Lauren Stopford (Thistledown Balmoral Boy), 5 Emily Coneron (Plasdelyn Limelight), 6 Georgia Falck (Heidi).

Senior Open Equitation: 1 Skye Ashmore (Rockhill Castle Monarch), 2 Danni Thompson (Esponita), 3 Natasha Saville (Mini Mainstreet), 4 Alex France (Max), 5 Charlie Holmes (Mr Murdoch), 6 Jane Laurie (Beau), 7 Gina Whiteley (Appalachian Amber).

Mature Rider Equitation: 1 Haydn Davies (Rockhill Castle Monarch), 2 Jane Laurie (Beau), 3 Alison Rowell (Danny), 4 Gillian Schofield (Katy’s Choice), 5 Gina Whiteley (Appalachian Amber).

Lead Rein Equitation: 1 Ruby Whitham (Cammie), 2 Daniella Hnatiw (Warleigh Rosetta), 3 Emily Dean (Bobby), 4 Holly Whiteley (Smurf), 5 Maddison Eastwood (BJ).

Riding Club Pony: 1 Leanne Hey (Candy), 2 Alex France (Chevet Welsh Warrior), 3 Bethany Thwaite (Smokey Jo’s Irish Dancer), 4 Paige Carey (Rosie), 5 Anna Shaw (Pixi), 6 Daisy Ashworth (Holly).

Riding Club Horse: 1 Claire Rothwell (Promise), 2 Danni Thompson (Esponita), 3 Daisy Green (Nutmeg), 4 Jamie Mitchell (Theo).

Family Pony: 1 Fern Philips (Stepping High 13), 2 Georgia Boland-Quinn (Oliver Twist), 3 Gemma Booth (Eddie), 4 Amy Nixon (Gypsy Rose).

Youngstock: 1 Margaret Hall (Thorngate Tal-y-Llyn), 2 Alison Gladwin (Dolcies Gabana), 3 Alison Marriott (Autumn Gold), 4 Miriam Holmes (Matty), 5 Louise Harper (Cherokee Warrior), 6 Abigail Moor (Billy).

Condition: 1 Claire Rothwell (Promise), 2 Daniella Hnatiw (Warleigh Rosetta), 3 Amy O’Brien (Indi), 4 Elise Freeth (Breeze), 5 Rebecca Rowell (Ben), 6 Alison Rowell (Danny).

Mountain and Moorland – Large Breeds: 1 Nicole Holland (Swalesmoor Tywysog Aur), 2 Georgia Shaw (Boyce), 3 Emily Eastwood (James Brown), 4 Margaret Hall (Thorngate Tal-y-Llyn), 5 Emily Craven (Midnight Sky), 6 Francesca Williams (Kitty).

Mountain and Moorland – Small Breeds: 1 Leander Bucci (Jade), 2 Angela Wilson (?), 3 Mollie Hardiman (Roecliffe Kiwi), 4 Steph Thomas (Billy), 5 Lottie Jones (Frosty), 6 Emma Jones (Duke).

Thoroughbreds: 1 Victoria Greetham (The Thatcher), 2 Sophie Healey (Tia Maria), 3 Lisa Emerson (Hubbly Bubbly).

Coloured and Spotted: 1 Katie Turner (Doodles), 2 Natalie Thomas (Splash of Honey), 3 Louise Harper (Cherokee Warrior), 4 Alison Marriott (Autumn Gold), 5 Jenny Turner (Freddie), 6 Nicola Marshall (Lockstock Sandman).

Veteran: 1 Claire Baines (Sam), 2 Francesca Williams (Kitty), 3 Rebecca Rowell (Ben), 4 Emily Wright (Kanzy).

Ridden Pony: 1 Emily Coneron (Plasdelyn Limelight), 2 Anna Roberts (Bonita), 3 Lauren Stopford (Thistledown Balmoral Boy), 4 Georgia Falck (Heidi), 5 Fern Philips (Stepping High 13), 6 Leanne Hey (Candy).

Ridden Horse: 1 Claire Rothwell (Promise), 2 Katy Kitchen-Dunn (Chaps), 3 Alex France (Max), 4 Gillian Schofield (Katy’s Choice), 5 Jane Laurie (Beau), 6 Daisy Green (Nutmeg).

Ridden Mountain & Moorland: 1 Zoe Marsden (Ellington Flying Lady), 2 Nicole Holland (Swalesmoor Tywysog Aur), 3 Lauren Stopford (Thistledown Balmoral Boy), 4 Joanna Shipp (Chevet Welsh Warrior), 5 Emily Craven (Midnight Sky), 6 Abbie McDonald (Rory).

Ridden Coloured or Spotted: 1 Natalie Thomas (Splash of Honey), 2 Courtney Lynch (Binki), 3 Jamie Mitchell (Theo), 4 Hannah Gee (Lostock Sandman), 5 Amy Kneafsey (Mia), 6 Sandra Craven (Oakey).

Ridden Veteran: 1 Katy Kitchen-Dunn (Chaps), 2 Natasha Saville (Mini Mainstreet), 3 Haydn Davies (Rockhill Castle Monarch), 4 Sam Shaw (Holly), 5 Alison Hulme (Pippit), 6 Georgia Falck (Heidi).

Ridden Cob: 1 Hannah Whiteley (Jigsaw), 2 Abbie McDonald (Rory), 3 Amy Nixon (Gypsy Rose).

Ridden Thoroughbred: 1 Jane Laurie (Beau), 2 Alex France (Max), 3 Victoria Greetham (The Thatcher), 4 Lisa Emerson (Hubbly Bubbly), 5 Sophie Healey (Tia Maria).

Fancy Dress: 1 Maddison Eastwood (BJ), 2 Gemma Forsey (Gypsy Rose), 3 Holly Whiteley (Smurf), 4 Molly Townend (Henry Higgins), 5 Georgia Davies (Creden Firefly), 6 Dani Parker (Pippin).

Child Handler (nine and under):1 Anna Shaw (Pixi), 2 Georgia Davies (Creden Firefly), 3 Kimberley Cadman (Super Clint), 4 Maddison Eastwood (BJ), 5 Ruby Whitham (Cammie), 6 Molly Arthur (Treacle).

Child Handler (10 to 15): 1 Dani Parker (Pippin), 2 Mollie Hardiman (Roecliffe Kiwi), 3 Francesca Williams (Kitty), 4 Georgia Boland-Quinn (Oliver Twist), 5 Lottie Jones (Frosty), 6 Emma Jones (Duke).

Bonny Pony: 1 Elise Freeth (Breeze), 2 Jenny Turner (Freddie), 3 Sue Lloyd (Kizzy), 4 Lottie Jones (Frosty), 5 Maddison Eastwood (BJ), 6 Holly Whiteley (Smurf).

Handsome Horse: 1 Alison Rowell (Danny), 2 Amy O'Brien (Indi), 3 Louise Harper (Cherokee Warrior), 4 Christine Forrest (Dearnvalley Mascelra), 5 Luisa Rayner-Hey (Irish Jig 2), 6 Rebecca Apsin (Caprice).

Best Mane and Tail: 1 Kimberley Cadman (Super Clint), 2 Natalie Thomas (Splash of Honey), 3 Lottie Jones (Frosty), 4 Emily Craven (Midnight Sky), 5 Alison Rowell (Danny), 6 Elizabeth Wickenden (Rosie).

Little and Large: 1 Georgia Davies and Skye Ashmore (Creden Firefly and Rockhill Castle Monarch), 2 Molly Townend and Amy O’Brien (Henry Higgins and Indi).

Working Hunter Championship: Bethany Thwaite (Smokey Jo’s Irish Dancer).

Equitation Championship: Haydn Davies (Rockhill Castle Monarch).

In Hand Championship: Nicole Holland (Swalesmoor Tywysog Aur)