Held
Ann Denham (Lib Dem)1667
Martin Leonard (Con)1402
Keiron Dunn (Lab)528
David Hargreaves (Green)447
James Whitehead (BNP)380
Ian Brooke (Ind)261
Melvin Gray (Ind)65
Total votes: 4750
Turnout: 36%
ASHBROW
Held
Ken Smith (Lab)1880
Bill Armer (Con)1756
James Wilkinson (Lib Dem)299
Yvonne Hutchinson (Ind)287
Mel Mills (KSOS)234
John Phillips (Green)216
Total votes: 4675
Turnout: 35%
BATLEY EAST
Held
Hanif Mayet (Lab)3060
Nadeem Hussain (Con)823
Mary Ioannou (BNP)759
Irfan Iqbal (Lib Dem)653
Brenda Smithson (Green)296
Total votes: 5591
Turnout:46%
BATLEY WEST
Held
Shabir Pandor (Lab)2335
Kelly McKeown (Con)1451
Ian Roper (BNP)771
Allan Bentley (Lib Dem)421
Julian Flynn (Green)175
Total votes: 5153
Turnout:42%
BIRSTALL AND BIRKENSHAW
Held
Andrew Palfreeman (Con)2536
Amanda Stubley (Lab)850
John Wilkinson (BNP)728
Jon Bloom (Lib Dem)291
Clive Lord (Green)226
Total votes: 4631
Turnout: 38%
CLECKHEATON
Held
Kathryn Pinnock (Lib Dem)2425
Sally-Ann Cook (Con)1050
Richard Brown (BNP)1023
Michael Ramsden (Lab)409
Janice Cronin (Green)114
Total votes: 5021
Turnout: 41%
COLNE VALLEY
Held
David Ridgway (Lib Dem)1875
Bunty Herriott (Con)1252
Christine Hanson (BNP)687
Helen Singleton (Lab)581
Lesley Hedges (Green)497
Total votes: 4892
Turnout: 38%
CROSLAND MOOR AND NETHERTON
Held
Molly Walton (Lab)2150
John Travis (Con)992
Ian Slattery (SHN)936
Ian Rutter (Lib Dem)437
Chas Ball (Green)388
Skye Turner (BNP)360
Total votes: 5263
Turnout: 41%
DALTON
Gain
Rochelle Parchmen (Lib Dem)1467
Peter McBride (Lab) 1303
Roger Jessop (Con)830
Jonathan Wright (BNP)460
Sharon Fallows (Green)212
Total votes: 4272
Turnout: 34%
DENBY DALE
Gain
John Cook (Con)2474
Maggie Blanshard (Lab)1711
June Firth (BNP)394
Craig Armistead (Lib Dem)372
Andrew Stimson (Green)288
Paul McEnhill (ED)172
Total votes: 5411
Turnout: 44%
DEWSBURY EAST
Held
Paul Kane (Lab)2090
Alan Girban (BNP)1467
Dennis Hullock (Lib Dem)1087
Mohammed Mahroof (Con)657
Total votes: 5301
Turnout: 40%
DEWSBURY SOUTH
Held
Khizar Iqbal (Con)3208
Yunus Gajra (Lab)1518
Frank Atack (BNP)1050
Bernard Disken (Lib Dem)315
Gillian Jolly (Green)177
Total votes: 6268
Turnout: 50%
DEWSBURY WEST
Held
Karam Hussain (Lib Dem)3033
Rashid Afsar (Lab)1651
Danny Auty (BNP)720
Keith Sibbald (Con)367
Peter Cunnington (Green)136
Total votes: 5907
Turnout: 48%
GOLCAR
Held
Christine Iredale (Lib Dem)1634
Jeremy Cuss (LAC)982
Robert Walker (BNP)944
Jackie Firth (Con)883
Dan Greenwood (Green)425
Total votes: 4868
Turnout: 37%
GREENHEAD
Held
Mehboob Khan (Lab)3439
Paul Murphy (Con)798
Geraldine O’Reilly (Lib Dem)436
Paul Cooney (Green)417
Linda Wild (Ind)369
Total votes: 5459
Turnout:40%
HECKMONDWIKE
Gain
Steve Hall (Lab) 2097
David Exley (BNP)1903
Phillip Stocks (Con)953
Chrissy Bloom (Lib Dem)337
Total votes: 5290
Turnout: 43%
holme valley north
Gain
Beryl Smith (Con)1810
Terry Lyons (Ind)1680
Andrea Gosslin (Lib Dem)1174
Deborah Wright (BNP)366
Bill Tankard (Lab)342
Claire Plunkett (Green)194
Boney Maroney (BP)38
Total votes:5604
Turnout: 45%
holme valley south
Held
Donald Firth (Con)3113
Chris Chapple (Lab)848
Arthur Pritchard (Lib Dem)732
Simon Anscombe (Green)582
Len Sandford (BNP)359
Total votes: 5634
Turnout: 41%
KIRKBURTON
Held
Adrian Murphy (Con)2430
Michelle Atkinson (Green)1805
Mike Greetham (Lab)487
Ivan Purkiss (ED)193
Gerald Edinburgh (Lib Dem)191
Total votes: 5106
Turnout: 40%
LINDLEY
Held
Christine Stansfield (Lib Dem)2132
Bob Steer (Con)2068
Douglas Morgan (Lab)610
Trisha Benge (BNP)432
Richard Plunkett (Green)272
Total votes: 5514
Turnout: 41%
liversedge and gomersal
Held
Margaret Bates (Con)2692
Steve Cass (BNP)936
Simon Cave (Lab)797
Neil Bentley (Lib Dem)382
Gill Redshaw (GRN)202
Total votes: 4909
Turnout: 37%
mirfield
Held
Martyn Bolt (Con)3400
Nick Cass (BNP)967
Julie Miles (Lab)797
David Pinder (NEW)512
Brian Firth (Lib Dem)261
Brian Strudwick (Green)148
Total votes: 6085
Turnout: 42%
NEWSOME
Held
Andrew Cooper (Green)1942
Jean Goodison (Lab)916
Janice Thomas (Con)645
Stuart Exley (BNP)384
Helen Greaves (Lib Dem)256
Total votes: 4143
Turnout: 32%
Calderdale council
brighouse
Howard Blagbrough (Con)1329
Ann Martin (Lab)729
Nick Yates (Lib Dem)1250
Total votes: 3300
Turnout: 39.1%
elland
Pat Allen (Lib Dem)1203
Stewart Brown (Lab & Co-op)312
Mick Clarke (ED)262
Christian Corkish (Con)800
Susan Ann Thomas (Green)156
Total votes: 2733
Turnout: 33.30%
GREETLAND AND STAINLAND
Pamela Fellows (Lab)251
John Ford (Con)958
Michael Hall (BNP)229
Mark Mullany (Green)170
Jonathan Rogan (ED)59
Keith Watson (Lib Dem)1404
Total votes: 3071
Turnout: 36.68%
Hipperholme and lightcliffe
Graham Hall (Con)2209
Susan Press (Lab)438
Jim Souper (Lib Dem)578
Total votes: 3215
Turnout: 38.44%
rastrick
Philip Jeffery (Lib Dem)425
Ann McAllister (Con)1546
George Richardson (Lab & Co-op)666
David Stevenson (ED)516
Total votes: 3153
Turnout: 37.14%