FLAUTIST Rachel Pearson has claimed her first victory at the Mrs Sunderland Music Festival.

Rachel, 13, from Marsh, won the woodwind solo, 14 and under, class yesterday.

She was awarded the Holmes Cup and £15 after impressing adjudicator Christopher Wiltshire with her rendition of Danish Blues, by Graham Lyons.

Rachel, a pupil at Salendine Nook High School, has been coming to the Mrs Sunderland for several years.

Later yesterday, audiences got double the delights when the duo classes took place.

The duo open and the junior duo 16 years and under saw guitarists, flautists and brass players performing.

Brass player James Webster, of Lindley, was placed for the fourth time in the festival, this time in the junior duo, 16 and under, class.

He and Lucy Martin, also of Lindley, came third.

James also came third in the trumpet solo, slow melody 16 and under, class and the brass solo, 14 and under, category.

His only first place came in the brass solo, 12 and under, class.

The instrumental ensemble class was also held yesterday afternoon.

It featured a triple triumph for Greenhead College musicians.

The Greenhead College Trio - Harriet Clark, Heather Rennie and Francis Smith - won the category.

They were also awarded the Henry Leah Trophy.

The trio also won the Laurance Turner Prize for chamber music.

Greenhead College Brass Quartet came second in the ensemble class and received the A Haigh Shield.

The quartet was Richard Wagstaff, Matthew Neville, Robert Turner and Rachael Palmer.

The only class for single performers yesterday afternoon was the two instruments, 17 years and under, class.

As the name suggests, this class featured performers playing two separate pieces on different instruments.

RESULTS: Wednesday

Trumpet/cornet solo, slow melody, 16 years and under:

1 Richard Wagstaff, Thongsbridge; 2 John Midgeley, Thongsbridge; 3 James Webster, Lindley.

Recorder solo, 16 years and under:

1 Gregory Barker, Fixby.

Recorder solo, open:

1 Amy Whitwam, Paddock; 2 Rachel Butland, Wakefield; 3 Rebecca Hale, Wakefield.

Brass solo, open:

1 Nicholas Walker, Huddersfield; 2 Adam Bell, Wakefield.


Woodwind solo, 12 years and under:

1 Rebecca Robinson, Meltham; 2 James Sweeting, Skelman- thorpe; 3 Katherine Payne, Slaithwaite.

Woodwind solo, 14 years and under:

1 Rachel Pearson, Marsh; 2 Amy Elizabeth Clancy, Bolster Moor and Kate Elise Morrison, Linthwaite.

Woodwind solo, 16 years and under:

1 Lorna Rennie, Honley; 2 Jennifer Rushworth, Halifax; 3 Gabrielle Sweeting, Skelmanthorpe.

Recorder solo, 10 years and under:

1 Ben Ringswell, Holmfirth; 2 Philippa Hazell, Marsh.

Recorder solo, 14 years and under:

1 Rosie Sillitoe, Shepley; 2 Gregory Barker, Fixby.

Brass solo, 16 years and under:

1 Rebecca Robertson, Scholes; 2 James William Holt, Milnsbridge; 3 Dale Stephen Gledhill, Honley.

Instrumental ensemble, open 10 to 13 players:

1 Greenhead College Trio; 2 Greenhead College Brass Quartet.

Duo, open:

1 David Bennett and Natalie McGarr, Huddersfield; 2 Adam Bell, Wakefield and Alan Mellors, Marsden.

Junior duo, 16 years and under:

1 Nicholas Razzell and Matthew Finegold, Halifax; 2 Natalie Ingram, Honley and Natalie Beresford, Holmfirth; 3 Lucy Martin and James Webster, Lindley.

Band section winners:

Wind Band:

Colne Valley Music Centre.


Kirklees Schools String Orchestra.

Jazz and Big Band:

Shelley Music Centre Big Band.

Brass band:

Sellers International Youth Band.