Department of Informatics Doctor of Philosophy
Azra Nahid Ali Ian Richard Glover Amanda Jayne Tinker
Master of Engineering in Software Engineering
Peter John Cotton Andrew Lamb William Liu
Master of Science in Business Computing
Shaid Ul Hassan
Master of Science in Computing
Kye Hodgson
Master of Science in Information Systems
Afeez Olusola Tiamiyu Ajibowu Mohammad Kasem Al¬Rousan Urfan Ali Abdul Azeem Butt Vijaya Ganeshan Jagadish Maryam Mahmood Babajide Roluga Paul Christopher Smith
Master of Science in Interactive Multimedia Production
Andrew Dufeu Maire Bernadett Flynn Michael Ernest Millington Gregor Paul Zahoor Mohammed Sakharkar Ruth Taylor
Master of Science in Internet and Enterprise Systems
Gamal El¬Sayed Ebrahim Aisha Jilani Ahmed Waheed Khan
Master of Science in Internet Application Development
Davin Joe Fowler Abdul Jabbar Paul Judge Vijaya Krishna Ponugoti
Master of Science in Software Development
Diego Fabbri Abu Baker Farooq Meraj Mehbub Ul Islam Muhammad Arif Qaisar
Master of Science in Software Development (North College)
Spyridon Raptis
Postgraduate Diploma in Business Computing
Richard David Lockwood
Postgraduate Diploma in Information Systems
Parvez Afsar Mahmood Anwar Yan Chen Junning Qin Irfan Sadiq Mark Crosland Youde
Postgraduate Diploma in Interactive Multimedia Production
Peter Davis Ho Siana Sakhar Kar Susan Lesley Tazzyman Ioannis Tsanais
Postgraduate Diploma in Internet Application Development
Christopher Michael Doyle
Postgraduate Diploma in Mobile Computing
Nadeem Bashir
Postgraduate Diploma in Software Development
Michael John Flatley Linda Nelson Swati Patel Joseph Yeadon
Postgraduate Certificate in Business Computing
Julie Ann Harrison Mohd Norshahid Saharudin Saurabh Yadav
Postgraduate Certificate in Computing
Arshad Ali
Postgraduate Certificate in Information Systems
Zulkarnain Khadbai
Postgraduate Certificate in Software Development
Anita Kay Wright
Bachelor of Arts with Honours in Business Information Technology
Paul Cooper Jean Catherine Fox Rachel Helen Gowan Jonathan James Harrison Tatiana Hepplewhite Zameer Khan Shabana Razaq Sarian Marie Turner
Bachelor of Arts in Business Information Technology
Zainab Anwar Matthew Craig Child Richard Stanley Kelly Richard McManus Wayne Joseph Murphy Victoria Caroline Wetton
Bachelor of Arts with Honours in Computing in Business
Mohammed Naseem Asif Gillian Michelle Buchanan Imran Bulsari Jonathan Edward Clayton Daniel Kershaw David Ian Layfield Kevin Lloyd Mohammed Naeem Darren Richard Oldroyd Mathew David Pettifer Carlotta Samantha Stephens John Sunderland
Bachelor of Arts in Computing in Business
Barbara Jean Bellanfante
Bachelor of Arts with Honours in Interactive Multimedia
Richard Bond Sally Jane Buckle Mark Cunliffe Glen Kenneth Davies William Ferriman Andrew Paul Francis Mandeep Gill Mark Hilton Mohammed Kamal Hussain Shezad Iqbal Jonathan Kidger Daniel James Mackley Ryan Michael Heena Jasminjaved Mirza Nilesh C Mistry Philip James Pemberton Emma Place Andrew Redfern Martin Richards Katie Michelle Robinson Matthew Shaw Richard Anthony Statham Rowan Matthew Tallant Matthew James Walsh
Bachelor of Arts in Interactive Multimedia
Mohammed Ali Christopher Neil Emery Alistair John Gill Mohammed Imtiyaz Frederic Le Doeuff Mei Yee Kong James Townend
Bachelor of Arts in Multimedia Studies
Sejal Patel
Batchelor of Arts with Honours in Multimedia with Business Computing
Shabina Shafiq
Bachelor of Arts with Honours in Multimedia with Software Development
Daniel Jackson
Bachelor of Science with Honours in Business Computing Studies
Daljeet Singh Bharaj
Bachelor of Science with Honours in Business Computing with Management
Robert Bennett Robert Benson Moore
Bachelor of Science in Business Computing with Management
Rafiq Huseinbhai Han Jinbruce Li
Bachelor of Science with Honours in Business Computing with Multimedia
Sheraz Akram Imran Azam Nazakat Bashir Stephen John Draper Mohammed Kabir Mohamed Karolia Zulfiqar Khan Farzana Mater Nasar Mohammed Mark Daniel Wright
Bachelor of Science in Business Computing with Multimedia
Mohammed Idris
Bachelor of Science with Honours in Business Computing with Software Development
Simon Darryl Cooper Dilal Miah
Bachelor of Science in Business Computing with Software Development
Richard James Tinker
Bachelor of Science with Honours in Computer Games Programming
Peter David Allen David Beirne Andrew Philip Brown Antony Cain Andrew Deans Craig Harris Andrew Jubb Daniel James McGuire Michael Moriarty Daniel O'Regan Stuart Anthony Perry Aiden Tibble Jonathan Turner
Bachelor of Science with Honours in Computer Studies
Davoud Bijan Pourhossein
Bachelor of Science in Computer Studies
Charlotte Louise Bale Richard John Greenwood Lee Hanks
Bachelor of Science with Honours in Computing
Duraid Wadie
Bachelor of Science with Honours in Computing (Aegean College, Greece)
Alexandros Konidaris
Bachelor of Science in Computing (Aegean College, Greece)
Stavros Asteriou Christopher Drosos Dimitrios Karagiannakis Elias Kokkinos Evangelos Sotirlis
Bachelor of Science with Honours in Computing and Internet Systems (NCC Harel Mallac Training Institute, Mauritius)
Razah Ally Aumeerbocus Krishan Alvin Domun Mohammad Zeead Emambuccus Ashish Khatry¬Chunnoo Korumtallee Sameer Sheik Mahmood Nadiim Meeajan
Bachelor of Science with Honours in Computing and Internet Systems (NCC Shah Norrani Institute of Technology, Mauritius)
Zaahirah Banu Auchaybur Fakeera Sheik Mahmad Wasiim Joolfun Mohamad Fardeen Amiirah Ibrahim Sheriff Toonah Mohammad Shafee
Bachelor of Science with Honours in Computing Science
Lyndon Barrie Andrew Thomas Baughan Christopher Roger Boot James Robert Brook Kieran William Hayles Christopher James Lambert Thomas Lau Mark Andrew Rearden Daniel Wheldon Rooke Andrew John Scales Mohammed Abid Sharif
Bachelor of Science with Honours in Computing (Software Development) KIIT
Basharat Ahmed Kashif Ahmed Muhammad Danish Ali Omar Mazhar Ali Omair Mushtaq Cheema Syed Muhammad Nauman Hussain Hafiz Muhammad Haroon Ibrahim Muhammad Mazhar Iqbal Shahzad Jalaluddin Muhammad Ibrahim Janjua Amir Latif Maroof Muhammad Mahmud Noor Muhammad Farrukh Kamran Omar Asadullah Syed Saad Salahuddin Tazeen Zahra
Bachelor of Science in Computing (Software Development) KIIT
Roman Ali Usman Hashmi Ahmed Shaheryar Khan Fowad Mohammad Iqbal Mohammad Khan Ali Mujtaba Ahmed Fahim Qureshi
Bachelor of Science with Honours in Computing Studies
Mohammed Adeel Jason Miles Crossley Blair Garrett Wasim Hussain Yusuf Yakub Patel Scott Raisbeck Usman Mohammed Sharif
Bachelor of Science in Computing Studies
Sohaib Saeed Chang Wen
Bachelor of Science with Honours in E¬Commerce and Multimedia
Christopher Mann Leon Paul Oakley Matthew James Springbett Zhi Peng Tang
Bachelor of Science with Honours in Mathematical Sciences
Jason Mark Gilligan Muzingaye Malaba
Bachelor of Science with Honours in Multimedia Computing
Nadia Afzal Luke Finch Paul Michael John Hilditch Peter James Huby David Andrew Lynn Emanuel Nkrumahandre Paim Wayne Richard Pashley Raymond Siu Andrew Richard Womersley
Bachelor of Science with Honours in Multimedia Computing (Aegean College, Greece)
George Kiparissous Alexander Spanakis
Bachelor of Science in Multimedia Computing (Aegean College, Greece)
Paraskevi Emmanouil Irineos Kalopsidiotis Elefterios Kotzantampanis Gerasimos Mastrokalos George Titos Polychronidis Nikolaos Sampalis Charilaos Sfakianakis Emmanouil Xypolitacos
Bachelor of Science in Multimedia Computing
Usman Ashraf Harjit Dosanjh Christopher Holt
Bachelor of Science with Honours in Multimedia Design
Ioannis Balampanos Divya Daji Anthony James Fairweather Alex McFarlane David Philip Mowforth
Bachelor of Science with Honours in Multimedia Studies
Luqman Dawood Ismail Lee Anthony Marriott
Bachelor of Science with Honours in Professional Studies in Computing
Kane Peter Atkinson
Bachelor of Science with Honours in Software Development
James Michael Brown Wing Chiu Curt Chan Robert Fox Christopher Hughes Scott David Sellers James Wilson
Bachelor of Science in Software Development
Mark Dobinson Muhammad Rehan Khan Robert Erik Moss
Bachelor of Science with Honours in Software Development with Multimedia
Ian Lee Meakin Rosemary Anne Middleton
Bachelor of Science with Honours in Technology Studies: Multimedia Technology
James Matthew Allen Mark Robert Ashmore Martin Blakey Arfan Haider Aaron Lowe Tahir Mahmood Mithul Pravin Mistry Edmund Peter Myerscough Sunil Patel Terry Saynor Daniel John Smart Wes Sykes
Bachelor of Science in Technology Studies: Multimedia Technology
Craig William Brady Omar Farooq Said Adnan Najmi
Bachelor of Science with Honours in Technology Studies: Virtual Reality Systems
Scott Peter Allen Hogston Christopher Joseph Parker
Bachelor of Science with Honours in Virtual Reality Design
Simone Spinalbelli
Diploma of Higher Education in Computer Studies
Kamal Gujral Jonathan Robinson
Diploma of Higher Education in Computing (Software Development) KIIT
Faizan Ahmed Adeel Ur Rehman
Diploma of Higher Education in Computing Science
Tariq Aziz Ali
Diploma of Higher Education in Interactive Multimedia
Nick Jakes Kim Tyler
Diploma of Higher Education in Multimedia Studies
David Jackson Bilal Javaid Malik
Diploma of Higher Education in Technology Studies: Multimedia Technology
Aaron Hilton
Diploma of Higher Education in Software Development
Ye Zhe Shen
Higher National Diploma in Business Information Technology
Muzaffar Farooq Usman Ilyas Natalie Louise Metcalfe Jahangir Sohail Sobia Tasneem
Higher National Diploma in Computer Studies
Alex Ashworth
Higher National Diploma in Computing
Leigh Dalby Colin Finlay James Robert Rodgers Alison Kathryn Schofield
Higher National Diploma in Multimedia
Nicholas Joseph Butler Michael David Crompton Martin John Curley Rashid Khan Simon David John Llewellyn Anish Mistry David Andrew Plant Sahal Saeed Gregory Alan Smuk Michael Stephen Spikin
Higher National Diploma in Software Engineering
Thomas Curley Steven Haslewood James David Waters
Higher National Certificate in Business Information Technology
Rashid Akram Zakaria Bismillah
Higher National Certificate in Computer Studies
Ayesha Din
Higher National Certificate in Computing
Mark Kingsley Usman Ahmed Pervez Valjit Singh Soor Anthony Storrs
Higher National Certificate in Multimedia
Susan Loraine Gunn Shamraiz Hussain
Higher National Certificate in Software Engineering
Kork Chen Tran
Certificate of Higher Education in Business Computing Studies
Adil Mahmood Rupinder Plahe
Certificate of Higher Education in Computer Studies
Gaspard Bigingo Gareth Higgs
Certificate of Higher Education in Computing
Tahira Akram Denise Wendy Parker
Certificate of Higher Education in Multimedia
Mukhtar Patel Zubair Raib Mohammed Siddique
Certificate of Higher Education in Multimedia Studies
Yusra Shukri Allaith Tanveer Jang
Certificate of Higher Education in Software Development
Jonathan Peter Allen
Department of Engineering and Technology Doctor of Philosophy
Nikhil Bhat Veimar Yobany Moreno Castaneda Joshi Haran John Robert Maddison Muhammad Helmi Nur Widiyarto
Master of Philosophy
Matthew David Gavanda
Master of Science in Automotive System Design and Analysis
Abdullah Alalwet Musaed Ahmed Alzahrani Maqsood Channa Balaji Gurumoorthi Ahmed Jalalah Aris Karagiannis Gaurav Khanna Chandra Mouli Kondepati Vihar Malviya Sumanth Kumar Munugoti Kirankumar Kadalli Nagaraju Thangaraj Senniappan Periyasamy Girish Sarma Pillutla Siju Itoop Puthanveettil Prabhu Ramasamy Muhammad Riaz Siyal Gopinath Thelungupalayam Thiagarajan Venkata Kousik Vedam Georgios Zafeiropoulos
Master of Science in Computer Integrated Manufacturing and its Management
Saleh Aldahsh Siva Rama Krishnan Arukapalli Yoni Benatar David Butler Ram Siva Prakash Duraisamy Vasileios Gakis Youssef Abdljwad Hegig Asrar Ahmed Hussain Syed Ali Asghar Kazmi Konstantinos Koutsikouris Shahid Mansoor Konstantinos Michailidis Vijay Sarathi Munnam Salman Naeem Mark Jonathan Rounding Eleni Vogiatzi
Master of Science in Electronic & Computer Based System Design
Ali Mohamed Adem Fouad Aldawi Saud Behzad Ohejitahi Abu Douglas Chidi Gerald Ibeneme Alexandros Kartsounis Feilan Liu Kai¬Chi Lu Jia Hui Pang Nicolaos Steinhauer Waraporn Supmak
Master of Science in Embedded Systems Engineering
Aisha Bello¬Dambatta Paul Adrian Brook Shams Farooq Akshaykumar Jani Michael Sean King Raghuveer Mallem Sridhar Mamidala Girija Mishra Keren Kirubai Ammal Percy Dimitrios Riglis Benjamin David Rowland Amjad Shakil
Master of Science in Engineering Control Systems and instrumentation
Fahad Alam Muhammad Asim Qahtan Sulieman Al¬Yarubi Terence Wayne Chalack Asad Chhapra Dinesh Ram Condur John Pranab Kumar Dara Syam Sundar Dasari Dimitrios Doulgarakis Syed Adnan Jameel Mohammad Ejaz Khan Petros Kosmas Fahd Abdul kader Koyassen Veedu Naresh Lal Naeem Shaukat Mian Abdul Majeed Mohammed Khaleel Ahmed Mohammed Abdurazzaq Abdulla Abuagila Musbah Aristeides Nikolarakos Georgiou Skraparis Abdul Shakoor Dimitrios Orestis Spiliopoulos Ghulam Mujaddid Syed Zhimin Tang Kashif Ullah
Master of Science in Engineering Design and its Management
Joseph Prashanth Bezzam Spyridon Drosopoulos John Omejevwe Efekodo Kumar Gajula Ali Jafar Sandeep Kumar Jella Nizam Aziz Karbani Munawar Ali Mohammed Madhava Rao Parimi Anthony Poxton Karthik Ramakrishnan Athanasios Sofianidis Maria Teflioudi Nilesh Ashok Warade
Master of Science in Engineering
Nizam Aziz Karbani
Postgraduate Diploma in Embedded Systems Engineering
Udaya Kanth Gouty
Postgraduate Certificate in Embedded Systems Engineering
Jagadish Bitla Muhammad Nadeem Ilyas
Master of Engineering in Computer Control Systems
Robert Thorn
Master of Engineering in Electronic Engineering
Darren Barker Michael Hainsworth
Master of Engineering in Engineering Design: Mechanical
Mark William Reeves
Master of Engineering in Mechanical Engineering
Jeffrey Chapman Steven Royce Wilford
Bachelor of Engineering with Honours in Automotive Design
Daniel Anthony Coffey Victor Karwacki Christopher Paul Leonard Benoit Petoux James Ian Pickles Christofer Alan Ratcliffe Jerome Widloecher Christopher John Witkowski
Bachelor of Engineering with Honours in Automotive Engineering
Andrew Keir Blunkett Lisa Eleanor Rachael Bunting Alan David Henry Andreas Loizou Jayesh Mistry Lloyd Newton Andrew Christopher Nicholls Gregory Donald Richardson David William Webster
Bachelor of Engineering with Honours in Computer Aided Engineering
Imran Aslam David Edward Cuthill Peter Finnigan Paul Michael Hamer Dale Stephen Moorhouse Nyararai Mukandiwa Van¬Phat Nguyen
Bachelor of Engineering with Honours in Computer Control Systems
Valentin Felix Sussie Goloe Sin¬U Lam Brice Lenain Kevin Navjee
Bachelor of Engineering with Honours in Electronic Engineering
Anne Louise Nicklin
Bachelor of Engineering with Honours in Electronic Engineering and Computer Systems
Paul John Danforth Peter Davis
Bachelor of Engineering in Electronic and Communication Engineering
Saidu Mansaray
Bachelor of Engineering with Honours in Electronic and Communication Engineering
Faisal Amin Samer Ayyat Linda Isam Khaled El Qaisi Christopher David Graystock Razib Hossain Babul Hussain Ankit Jain Edward John Richardson Michael Slater Edwin Narh Soli Reece Thomas
Bachelor of Engineering with Honours in Electronic and Electrical Engineering
Saleh Ali Al¬Ghamdi Sidharth Dhingra Andrew Mark Plumb Raheel Shams Luke Ross Taylor Ali Noor Zaman
Bachelor of Engineering with Honours in Engineering Design (Mechanical)
Stephen Anthony Daly Christopher Paul Kinsella Damian Lopez¬Poblador Steffen Frederik Phillips David Andrew Wilson
Bachelor of Engineering with Honours in Engineering with Technology Management (Electronic & Electrical)
Mohamed Sayed Ahmed Mohammed Hadi Al¬Diwais Abdulmonem Alhomoud Hazem Khaleel Al¬Jehairan Chris Archer Sachin Arora Simon Bayliss Baba Darboe James Edward Dyson Luke Johnathan Erlank Daniel Margaglione Anil Pariya Suzan Abdulla Ali Rahimi Muhammad Saqib Saeed Talveer Singh Sanghera Abhijeet Sen Mamie¬Pekie Sylla Nicolas Thon
Bachelor of Engineering with Honours in Engineering with Technology Management (Mechanical)
Hamad M H T Alajmi Christopher Mark Dolley Omar Mahmood Faqihi Kevin Francis Henry Mohammad Hussain Abdunnaser Jfara Habib Saleh Kadhem Abbas Abdullah Mohamedyusuf Mohamed Khamis Mohamed Ali Mojbel Waleed Abdulrahim Mustafa Bubacarr Sanneh Stephen Turner
Bachelor of Engineering with Honours in Engineering with Technology Management
Hazem Khaleel Al¬Jehairan
Bachelor of Engineering with Honours in Mechanical Engineering
James Collins Michael James Gallagher Robert Daniel Johnson Richard Kellett Matthew Paul Lickess Costas Pantelis Sean Lee Ryan
Bachelor of Engineering with Honours in Mechanical and Automotive Design
Nicholas Alexander Grinsdale Laurie Alan Rippin
Bachelor of Science with Honours in Automotive Design and Technology
Shazad Amjad Mumin Ahmed Aziz Waqas Baig Matthew Robert Brookes James Nathaniel Mawer Jonathan Edward Procter Robert Redfern Andrew Peter Smith Steven Daniel Wood Nicholas John Wright
Bachelor of Science with Honours in Electronic Design
Zahir Afzal Amar Iqbal
Bachelor of Science with Honours in Manufacturing and Operations Management
Nigel George Birch
Bachelor of Science with Honours in Music Technology and Audio Systems
Louise Bethan Avery Anthony Bryant Anthony Joseph Conway Steven John Cornell Sebastian Lewis Day Benjamin Peter Evans Thomas Glynn Evans Max Foster Graham Matthew Garside Peter Andrew Greenhill Jared Michael Hancock Daniel Hayward Steven Robert Jackson Adam Robert Lunn Ross McOwen James Richard Maynard Thomas Andre Mjatvedt Daniel James Morton Robert James Parkinson Simon Parr Matthew Pearson Alexander George Quinn David Andrew Roberts Ian Spencer Andrew Stone Richard Sykes Matthew Wankling
Bachelor of Science with Honours in Product innovation, Design and Development
James David Glover Michael Walsh Christopher Yule
Bachelor of Science with Honours in Technology Studies: Automotive Technology
Neal Michael Campbell
Bachelor of Science with Honours in Technology Studies: Computer Aided Design
Peter Michael Alexander Mark Barnes Philip Ian Brown Martin Eyre Charles Antony Mortimer Karl Richardson Mark Richard Shenton
Bachelor of Science with Honours in Technology with Business Management
Sanjit Singh Chaggar Nazim Hussain Asif Iftikhar
Diploma of Higher Education in Electronic & Communication Engineering
Acardo Ntlhaile Zahid Tabraiz
Diploma of Higher Education in Electronic Engineering
Rowan Pavlovic
Diploma of Higher Education in Mechanical Engineering FT
Sennen Yi Sheng Hsu
Diploma of Higher Education in Music Technology and Audio Systems
Thomas Glynn Evans Ian Spencer
Diploma of Higher Education in Popular Music Production
Toby Johnson
Higher National Diploma in Engineering (Electronic and Electrical)
Adam William Callaghan Nicholas Holland Panagiotis Lambrinos David Outram Wen Jia Tan
Higher National Diploma in Mechanical and Manufacturing Engineering
Stephen Colin Beckett Dean Graham McKever Matthew James Mills Richard Warwick Stott Christopher Thomas Carl Michael Wilson
Higher National Certificate in Electronic and Electrical Engineering
Jody Craig Burrows Lee Howard Benjamin Issott Stephen Paul Kummik Malcolm Andrew Longley Phillip James Pearson Christopher Simpson Philip Smith James Adam Wainwright Albert Frank Walsh
Higher National Certificate in Mechanical and Manufacturing Engineering
Paul Clegg Tim Engel Thomas Edward Gibson Matthew Hall Daryl Lister Richard Shilleto Dale Ian Sykes Richard Stuart Walker Richard Gary Walley
Certificate of Higher Education in Mechanical Engineering
James Robert Borrill¬Townsend
Certificate of Higher Education in Music Technology & Audio Systems
Liam Michael Pettinger Craig Snaith
University Centre Barnsley
Bachelor of Arts with Honours in Creative Music Technology and Sound Recording
Tamir Ali Richard Barrowclough Adam Bettley Richard Cook Christopher Eckford Emma Pearson Peter Phillips Scott Trickett
Diploma in Higher Education in Creative Music Technology and Sound Recording
Roger Barnett
Higher National Certificate in Construction
Emma Ball Sean Berry Paul Burgin Matthew Dale Gemma Dearman Matthew Ellaway John Hirst Matthew Ibbotson Susan Stewart Christopher Thomas Ben Tinkler Phillip Tyas Lee Wilson Gary Wood
University Centre Oldham Foundation Degree in Computing
Stuart Allsopp
Foundation Degree in Computer and Network Administration
Christopher Brierley Bhavesh Mistry
Foundation Degree in Business Information Technology
Sabaa Ahmed Thomas James Arrandale Asif Qayum Asghar Nasir Uddin Chowdhury Caroline Ann Fox Tasin Hussain Umar Khurshid Mohammed Showkat Mahmood Kashmala Rashid Mohammed Usman
Higher National Certificate in Computing
Robert Dickman Wesley Ellison Andrew Harrop Julie Heginbotham Julie Kilroy
Higher National Certificate in Construction
Steven Best Simon Blundell Michele Jane Brayford Gary Brindley Andrew Callaghan Ryan James Cave Paul James Cooper Michael Dockerty Kevin Douglas Etchells Paul Frederick Frechette Michael Glendenning David John Holmes Joseph Keating Liaqat Khan Adam McDonnell Darren Paul McGrattan Sean Regan John Andrew Rudd Steven Philip Shaw Andrew Michael Travis
Higher National Certificate in Engineering
Mohammed Asif Khan Paul Newton Graham Mark Pendleton Marcus Junior Roye Jason Andrew Wilks
Foundation Degree in Construction
David Ashworth Mark Atherton Mark Baxendale Ian Calow Adam Jonathan Carter Thomas Chavula Paul Dobrowolski Stephen David Fillingham Mark Fleet Ryan Gee Michael Golding Ian Mark Greenhough Waleed Hashim Farmeda Kosar Andrew Lamb Lee McKennaDaniel Alexander Markwart Robert Mayers Martyn Pickles Gary Pilkington Peter David Purcell Laura Jayne Taylor John Thorpe
Prizes
Department of Informatics
Best Overall Performance on a Postgraduate Course - Aisha Jilani
Best Postgraduate Project - Paul Judge
The Next Level Design award for outstanding achievement -Wes Sykes
Andy Hill Memorial prize - Christopher Mann
Best overall performance on the final year of a Multimedia course
Andrew Paul Francis
The Browzar.com award for best overall performance on the final year of a Computing course
Christopher Hughes
Best overall performance on the final year of an HND course - Steven Haslewood
Best overall performance on the final year of a part time HNC/HND course - Alison Kathryn Schofield
Best overall performance on a Multimedia final year project - Divya Daji
Best overall performance on an Information Systems final year project - Jean Catherine Fox
Best overall performance on a Computing final year project -Andrew John Scales
Department of Engineering and Technology
The Professor Arthur Prize for best Engineering Project - Steven Royce Wilford MEng Mechanical Engineering
Department Prize for best Final Year Student on a Mechanical and Automotive Engineering Programme
Lisa Eleanor Rachael Bunting BEng (Hons) Automotive Engineering
Department Prize for best Mechanical and Automotive Engineering Project (£100)
Gregory Donald Richardson Beng (Hons) Automotive Engineering
IEE Prize for best overall Graduate on the M/Beng Electronics Programme
Razib Hossain BEng (Hons) Electronic & Communication Engineering
Department Prize for best Electronic and Electrical Engineering Project
Simon Bayliss BEng (Hons) Engineering with Technology Management
Department Prize for best Final Year Student on an Undergraduate Technology Programme (Electronic and Electrical)
Christopher Simpson HNC Electronic & Electrical Engineering
Matrix Multimedia Prize for best MSc Project in Embedded Systems
Michael Sean King MSc Embedded Systems Engineering
Arbiter Software Prize for the best overall Achievement on the Music Technology Programme
Matthew Wankling BSc (Hons) Music Technology and Audio Systems
Arbiter Software Prize for outstanding Achievement on the Music Technology Programme
Andrew Stone BSc (Hons) Music Technology and Audio Systems
Arbiter Software Prize for outstanding Achievement in the Project for Music Technology Programme
Benjamin Peter Evans BSc (Hons) Music Technology and Audio Systems