Kirkburton are the proud champions of the Drakes Premiership Two.

The Riley Lane second XI cannot be caught by nearest rivals Hoylandswaine at the top of the table with just one match to play.

Burton secured the Johnson Cup with a crushing eight-wicket home victory against Broad Oak, who were skittled for 95 thanks to a five for 33 haul from experienced left-arm spinner Rob Kettlewell, who was the top bowler in second-team cricket’s highest tier last season when taking his wickets at 11.06.

Nick Wilson with 51 and David Greaves with 30 then ensured Kirkburton had no trouble reaching their target at 96-2 and sealing a third title success in the last five seasons.

At the bottom of Premiership Two, Elland travel to Broad Oak in Saturday’s final programme looking for the win which would prevent them becoming the first Hullen Edge team to be relegated in over half a century.

In 1960, the first XI went down and took the Seconds with them (that’s what happened under the old rules).

They stayed down for two seasons but, in 1962, Elland Seconds won both Section B and the Paddock Shield.

Elland have 38 points, the same number as Golcar, who entertain Slaithwaite in their final fixture – Meltham are already down.

Shepley, who lead by just one point, are promoted from the Frank Platt Championship Two because nearest challengers Hall Bower and Delph play each other this coming weekend.

Shepley can clinch the title to add to the Fired Up Paddock Shield and Earnshaw Cup silverware they have already won by taking all six points at home to Shelley.

Moorlands are aiming to make it a debut-season double for the Mirfield club by matching their first team and winning Cedar Court Conference Two.

A point at home to Cumberworth will be enough to clinch the title ahead of promoted Thongsbridge and Paddock.

Cumberworth are fighting for promotion, however, along with Almondbury Wes, who visit Thongsbridge, and Almondbury, who travel to Paddock.



*Armitage Bridge 194 (I Nazir 60, J Barker 41, J Vickerman 31; B Schofield 3-28) Barkisland 195-7 (J Belcham 61, B Schofield 61*; E Harrison 3-27)

*Elland 165-7 (B Speak 30, N Rahman 62*, J Evans 31; C Horner 3-34)

Golcar 166-7 (AIqbal 88, C Chapman 34*)

Cawthorne 166-8 (C Roebuck 26, A Kaye 50*; L Watmough 5-24) *Holmfirth 169-5 (S Johnstone 82, I Whiteley 39)

Broad Oak 95 (J Harper 39; R Kettlewell 5-33) *Kirkburton 96-2 (N Wilson 51, D Greaves 30)

Skelmanthorpe 184-6 (A Steers 55*, A Dollive 64; J Boyd 3-40) *Meltham 171 (B Shaw 39, J Hinchliffe 34, J Boyd 38; K Whittaker 3-15, J Hinchliffe 4-43)

*Scholes 188-6 (G Pearson 30, J Wharton 30, A Pamment 83*) Hoylandswaine 189-9 (C Hoyle 37, J Lockwood 52; J Atkinson 4-50, G Pearson 4-27)

Honley 100 (J Green 48; N West 3-30, J Bradley 3-31) *Slaithwaite 106-0 (N West 32*, D Massey 61*)


Clayton West 210 (M Firth 79, T Gibson 50; D Jones 3-43, W Jones 4-36) *Delph & Dobcross 214-8 (B Cunningham 45, D Jones 39, B Cruse 58*; T Siani 3-27)

*Lepton Highlanders 88 (M Halliwell 30; A Crane 3-16, M Beaumont 5-22) Hall Bower 91-1 (J Greenway 29*, A Crane 30)

*Marsden v Shepley - Late Result

Emley Clarence 169 (U Siddique 40, M Howard 67*, Q Arif 26; J Hart 3-40, J Nightingale 3-10) *Shelley 171-7 (R Murfin 61, D Murfin 52; R Whetham 3-49)


Thongsbridge 40 (A Malik 4-12, M Nawaz 5-13) *Almondbury 41-3

Lascelles Hall 124 (T Walker 54; S Singh 4-40, Z Tanweer 4-17) *Almondbury Wes 128-3 (N Berry 36, S Fisher 64*)

Denby 43 (R Smith 4-17, R Greaves 4-24) *Cumberworth United 44-3

*Denby Dale 222-8 (L Greig 46, A Geldart 51, J Greig 29, S Geldart 42*; D Thaxter 4-49, K Wilson 3-47) Rastrick 138 (C Jowett 44, P Shaw 25; S Geldart 3-16)

Moorlands 69 (M Asaf 3-12, M Mahroof 4-25) *Kirkheaton 62 (D Pauley 5-22, C Ward 3-19)

*Linthwaite 120 (A Ullah 41, J Barber 39) Paddock 121-2 (T Sajid 52*, F Ahmed 26*)